NAČIN PRIDELAVE

ČAS JE ZA REGENERACIJO!

Ko se je porodila ideja za nastanek naše regenerativne kmetije, ki deluje na predhodno konvencionalnih tleh, je bila oskrba zgornje plasti zemlje (v nadaljevanju tal) osnovno izhodišče za delovanje kmetije. Za razumevanje, kaj pomenijo zdrava tla, je potrebno poznavanje kompleksnih sistemov, ki so navadno samoregulativni in delujejo med seboj povezano, če v njih s svojim pretiranim delovanjem ne posega človek. Na podlagi načel regenerativnega kmetijstva vemo, da je eden izmed najboljših načinov regeneracije tal ta, da veliko število živali pasemo na majhni površini v skrbno načrtovanem ter prostorsko in časovno omejenem obdobju. Tla skozi takšno delovanje obogatimo in jim hkrati omogočimo dovolj časa, da se regenerirajo. Kokoši in piščanci so zato izjemnega pomena za delovanje naše kmetije in regeneracijo samih tal. Naše živali večji del leta preživijo na paši, kjer jih prostorsko in časovno kontrolirano »pasemo«. Pri tem načinu delovanja sta zelo pomembni 2 fazi, s pomočjo katerih poskrbimo, da se tla regenerirajo, hkrati pa lahko živali živijo najvišjo kvaliteto življenja. Da to dosežemo, je zelo pomembno, da poskrbimo za načrtno omejen čas paše in čas počitka pašnega območja, saj na ta način zagotovimo, da se znotraj teh dveh faz zgodi tako regeneracija tal kot tudi zadovoljitev osnovnih potreb živali.

REGENERACIJA TAL S POMOČJO PREMIČNEGA PAŠNIŠTVA

Da bi lahko bolje razumeli, kako lahko živali pripomorejo k regeneraciji in zdravju tal si moramo najprej razložiti ekologijo trav. Trave so mogočen avtotrofen ekosistem, ki tako kot vse rastline med procesom fotosinteze s pomočjo korenin v zemljo sproščajo ogljikove hidrate (sladkor) ter z njimi nahranijo mikroorganizme v tleh. S tem se povečuje biološka aktivnost tal in mikroorganizmi v zameno za hrano sproščajo mikro in makro hranila, katera postanejo za rastlino dostopna šele s pomočjo teh malih bitji. Med samim procesom fotosinteze pa se dogaja še ena ključna stvar. Ogljik iz atmosfere se s pomočjo rastlin pretvori v organsko snov in se shrani v tleh. Novejše raziskave odkrivajo, da so največji vir organske snovi v tleh žive rastline, ki sproščajo organske snovi med rastjo skozi korenine v tla. Poleg pomembnega dejstva, da s pomočjo rastlin ogljik shranjujemo v tleh, namesto da bi se ta v celoti vrnil nazaj v ozračje, pa ima ogljik še eno zelo pomembno lastnost. Ogljik je element, ki nase dobro veže vodo, ta pa je vir življenja in je nujna za delovanje vseh naravnih sistemov. S pomočjo ogljika in ostalih organskih snovi povečujemo sposobnost tal za zadrževanje vode, rahljamo zemljo, blažimo pH ipd. Tako ogljik kot tudi voda sta ključna za zdravo rast rastlin. S pomočjo rastlin in njihovih procesov torej v tleh shranjujemo velike količine ogljika in preprečujemo, da bi se le ta sprostil v zrak.

Živali med samo pašo z brskanjem tla prezračijo in omogočajo, da voda lažje prodira v notranjost in se tam s pomočjo ogljika tudi zadrži. S pomočjo iztrebkov dodajajo organsko snov, ki služi kot hranilo za rast rastlin in ob razpadanju hrano za mikroorganizme. Travo poležejo, se z njo hranijo in jo na tak način »kosijo«, hkrati pa stimulirajo tako rast zelenega dela kot tudi povečanje koreninskih sistemov. Na določenem območju povzročijo nežno motnjo in se zaradi te motnje se začne »sistem« odzivati na spremembe. Travnik je habitat za mnoge žuželke in te so zelo pomemben del prehrane kokoši in piščancev, zato skrbijo za presežke insektov in tako svoji prehrani dodajo pestrost in veliko beljakovin.

POSNEMAMO NARAVNE EKOSISTEMSKE PROCESE

REGENERACIJA TAL S POMOČJO ZASTIRANJA

V procesu pridelave zelenjave poskušamo tla negovati in oživljati s posnemanjem naravnih vzorcev na način kot to počnejo gozdovi. Le ti vsako jesen odvržejo svojo listno maso in na ta način zastrejo tla pod seboj. Z razpadanjem listne biomase tako nastaja organska snov, ki je hrana za drevesa in ostale rastline ter posledično tudi za mikroorganizme. Naš vrt je iz istega razloga skozi vso leto zastrt s kompostno zastirko, vrtne poti pa z lesnimi sekanci.

Z dodajanjem komposta kot organske mase povečamo sposobnost zadrževanje vode v tleh, saj en del ogljika zadrži 4 delce vode.  Na ta način zmanjšamo vpliv sušnih obdobji, saj so rastline zaradi ogljika v tleh priskrbljene z vodo. Ogljik tudi rahlja zemljo, zato ta ni zbita, voda lažje pronica vanjo in je hkrati dovolj kisika za življenje mikroorganizmov. S pomočjo zastiranja zaščitimo zgornjo površino tal, zatremo rast pleveli, v globini pa se (zaradi neposeganja v tla) spodnji deli zemlje omehčajo in rastlinam omogočajo, da s svojimi koreninskimi sistemi prodrejo globlje v tla. Tam si v sodelovanju z bakterijami in glivami izmenjajo sladkor za mikro in makro hranila. Pri nastajanju komposta imajo na naši kmetiji veliko vlogo tudi kokoši. Pozimi z brskanjem mešajo slamo in svoje iztrebke ter ustvarijo prvovrsten kompost, katerega uporabimo za tržni vrt in drevesa.

Naš vrt deluje po metodi brez prekopavanja kar pomeni, da tla pred sajenjem ali setvijo le rahlo prezračimo in na ta način minimalno posegamo v talno življenje. S to metodo omogočamo bogat porast mikroorganizmov in varno življenjsko okolje za deževnike in druge zemeljske živali, ki so nujne potrebne za zdrava tla in posledično tudi za zdrave rastline. Za tla poskrbimo tudi tako, da so tla večino časa »pokrita« z rastlinami in da korenine ostajajo v tleh. Korenine začnejo po določnem času odmirati in razpadati in postanejo hrana za določeno vrsto mikroorganizmov. Na istih gredah nato posadimo nove rastline, ki začnejo proizvajati hrano za druge vrste mikroorganizme. Na ta način poskrbimo, da mikroorganizmi v tleh nikoli ne ostanejo brez hrane in jim zagotovimo ustrezne pogoje za rast in razvoj.

REGENERACIJA ČLOVEKA S POMOČJO HRANE

Regeneracija okolja se ne začne, dokler se za lastno regeneracijo ne odloči tudi človek. Modrost narave nam narekuje, da je prehranjevanje s sezonsko, lokalno in živo hrano nekaj najbolj naravnega za naše telo. Narava in lokalno okolje nam zagotovita točno tiste plodove, katerih hranilne snovi v točno določenem letnem času zadovolji točno določene potrebe našega telesa. Tako zunaj kot tudi znotraj naših teles se odvijajo letni časi. Ko naravi dovolimo da poskrbi za nas, bo poskrbela, da bodo naša telesa zdrava in podprta v vseh obdobjih našega življenja.

Beseda hrana za nas poimenuje tisto, kar nas hrani in dela žive. Uživati regenerativno pridelano hrano pomeni, da sprejmemo sebe, svoje lokalno okolje, letne čase in plodove, ki nam jih narava v točno določenem času ponuja. Tak način prehranjevanja in delovanja nas poveže s cikli narave, z lastnimi cikli, nas umiri ter nas naredi bolj prisotne in čuječe. Takšna hrana vsebuje vitamine, minerale in druga hranila, ki jih naše telo potrebuje. Če si dovolimo svoje telo podpreti na tak način, ustvarimo okolje, ki je zelo spodbudno za naše delovanje na vseh ravneh našega življenja. Ko se povežemo s cikli narave, se povežemo z življenjem in sezonami znotraj in zunaj sebe.

SEZONSKA, LOKALNA in ŽIVA HRANA je tisto, kar želimo s svojim delovanjem ponuditi tudi VAM.