MIKROZELENJE

Beseda mikrozelenje botanično opisuje mlade rastlinice (različnih vrst), ki imajo dobro razvite klične liste in že opazne prve prave liste. Mikrozelenje vsebuje zelo veliko vitaminov, mineralov in vlaknin ter je zelo dobrega okusa. Ker mikrozelenje režemo v zelo mladem stadiju razvoja, sama rastlinica iz semena počrpa vse vitamine, minerale in sladkorje za začetek razvoja rastline. To pa pomeni, da ima samo mikrozelenje do 40 krat večjo vsebnost hranilnih snovi kot jih ima ista vrsta odrasle zelenjave.

 
 

ZAKAJ UŽIVATI MIKROZELENJE?

Prednosti uživanja mikrozelenja je kar nekaj. V prvi vrsti je zagotovo najpomembnejše to, da je bogato z vitamini, minerali in drugimi pomembnimi fitokemičnimi spojinami. Zaradi višjih vsebnosti fitokemičnih spojin ga uvrščamo v tako imenovano skupino funkcionalnih živil. Čeprav pri nas v Sloveniji mikrozelenje še ni tako poznano in široko uporabljeno, pa v svetu že predstavlja pomembno prehrambeno nišo, saj ima zaradi visokih vsebnosti vitaminov, mineralov, karotenoidov in drugih fitokemičnih spojin ter enostavnega načina pridelave velik potencial izboljšati človeško prehrano (in s tem posledično splošno zdravstveno stanje ljudi). Koristne vplive na človeško zdravje lahko pripišemo visoki vsebnosti snovi z antioksidativnim delovanjem, kot so askorbinska kislina (vitamin C), karotenoidi, tokoferoli, fenolne snovi in glukozinolat , ter bogati vsebnosti makro in mikro elementov (Ca, Mg, MN, Zn, Se in Mo) in vitaminov (E, K, C). Z mikro zelenjavo v telo vnesemo največ hranil, kadar jo porežemo svežo, tik preden jo postrežemo oziroma zaužijemo.

 

KJE UPORABITI MIKROZELENJE?

Različne vrste mikrozelenja se bodo podala k različnim jedem. Vsekakor je edina omejitev zgolj naša domišljija. Najbolj poznan način uporabe je, da ga v prehrani surovo dodamo k sendvičem, solatam, zelo paše h kremnim juham, k testeninam in njokom; kot priloga k piščancu, ribi ali govedini; odlično se poda v razne smutije, h krompirju, pečeni zelenjavi, v različne pesto omake in namaze, v azijsko kuhinjo predvsem pa se zelo dobro kombinira tudi z jajčki.

 

KAKO SHRANJEVATI MIKROZELENJE?

Mikrozelenje je najbolje odrezati tik preden ga boste tudi zaužili. Tako poskrbite, da je v mikrozelenju prisotnih kar največ koristnih snovi za vaše telo. Od prvega dne, ko boste prejeli mikrozelenje, bodo rastlinice še nekaj dni mirno rastle v zabojčku (odvisno od zrelosti mikrozelenja). Ko jim začne primanjkovati vode, substrata ali hranil boste to opazili (rastlinice bodo začele padati). Takrat je čas, da jih porežete in shranite v hladilniku.

Pomembno je, da jih shranite v nepredušno zaprti posodi. Zaprta posoda bo poskrbela, da se mikrozelenje ne bo preveč izsušilo in na ta način bo mikrozelenje ostalo sveže dalj časa (na ta način lahko mikrozelenje zdrži med 5 – 7 dni, odvisno od vrste mikrozelenja). Pri rezanju uporabite škarje ali oster nož. Potrebno je postopno nežno rezanje. Pomembno je, da je med rastlinicami v posodi dovolj prostora za kroženje zraka, v nasprotnem primeru bodo začele gniti.

Vir:

  • https://evolvegarden.com/mikrozelenjava/

  • https://www.mikrozelenje.si/blog/

Next
Next

NASTANEK JAJCA